ReklamaA1 - Ever Boats

Dlaczego warto poznać Mazury Garbate?

Bieżące11 lutego 2022, 6:00
Dlaczego warto poznać Mazury Garbate?
 fot. Urząd Miejski Gołdap

Dziennikarze Polskiego Radia odwiedzili ostatnio region zwany Mazurami Garbatymi. Zachwyciły ich zjazdy i wyprawy narciarskie, wycieczki rowerowe, uzdrowisko i pijalnia wód - a wszystko to nie w górach, tylko na Mazurach.  Program "Jedyne takie miejsce" w ubiegłą sobotę gościł w Gołdapi.

Mazurskie Tężnie Solankowe

To czwarte w Polsce tężnie solankowe, o długości 220 m i wysokości 8 m. Doprowadzone do tężni solanki, wydobywane z głębokości 646 m, spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru wytwarzają wokół tężni mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru.

- Tężnie stanowią niesamowitą atrakcję dla turystów oraz wypoczynek dla mieszkańców naszego miasta - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Falińska z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gołdapi. - Można tutaj skosztować wody leczniczej chlorkowo-sodowej wydobywanej na głębokości 646 m. Mamy także drugi odwiert na głębokości 426 m i wydobywana jest z niego woda mineralna.

Jak podkreśla gość Jedynki, woda ma właściwości lecznicze. - Jak każde lekarstwo nie jest zbyt smaczna, ma specyficzny smak, ale posiada bardzo wiele minerałów, m.in. potas, żelazo, magnez, jod, potas. Leczy nieżyt żołądka, otyłość i pomaga na wiele różnych schorzeń - zapewnia.

Urokliwa miejscowość i brama do Europy

Gołdap jest niezwykle urokliwą miejscowością na Mazurach. Jedną z jej atrakcji jest jezioro położone w zachodniej części parku krajobrazowego Puszczy Rominckiej, na granicy Polski i Rosji (obwód kaliningradzki).

- W tym miejscu mamy najczystsze powietrze w Polsce. Tu zaczynają się Unia Europejska, strefa Schengen, NATO i mówi się, że jest to brama do Polski i UE od północnej strony - podkreśla Anna Falińska.

Historie związane z II wojną światową

Gołdap, podobnie jak i inne miasta Prus Wschodnich, stała się dobrą bazą wypadową w czasie wojny. Stąd 22 czerwca 1941 roku część niemieckich wojsk uderzyła na ZSRR. Mimo to ówcześni mieszkańcy miasta żyli z dala od działań wojennych. Dopiero pod koniec 1944 roku dotarł do Gołdapi front wschodni. Miasto przechodziło z rąk do rąk. Ostatecznie 22 stycznia 1945 roku Armia Czerwona zdobyła Gołdap i władzę na terenie całego powiatu przejął sowiecki komendant wojenny.

Koło Gołdapi, w Kumieciach (Kummetschen lub Hermesdorf), istniał ośrodek doświadczalny Luftwaffe zajmujący się napędami rakietowymi. Są tam resztki obiektu, potocznie zwanego hamownią, kilka schronów, prawdopodobnie magazyny paliw i schrony techniczne. 

- To było miejsce mało dostępne i związane z tym, że Herman Goering niedaleko jeziora gołdapskiego miał swój myśliwski pałacyk. Był wielkim miłośnikiem polowania. Ponadto chciał mieć blisko zarząd Luftwaffe - mówi Piotr Bartoszuk ze Stowarzyszenia Archeo.

Mazury Garbate

"Mazury Garbate" to nie jest ścisłe określenie geograficzne. Nazwa opisuje krainę między Gołdapią i Oleckiem, gdzie rozciąga się pasmo Szeskich Wzgórz z najwyższym wzniesieniem Szeską Górą (309 m n.p.m.). "Mazury Garbate" określają także kulturowy i przyrodniczy obszar obejmujący dwie puszcze - Borecką i Romincką.

Gołdap jest również uzdrowiskiem borowinowo-klimatycznym. Leczy się tam przede wszystkim schorzenia ortopedyczne, urazowe, dolnych dróg oddechowych, kobiece oraz choroby kardiologiczne i neurologiczne.

Rowerem, nie tylko latem

Jacek Rakowski i Zbigniew Makarewicz z Grupy Rowerowej "Gołdap" zaznaczają, że jazda na rowerze jest korzystna nie tylko zimą. W Gołdapi oraz w okolicy jest wiele tras rowerowych.

- Najważniejsze jest przygotowanie mentalne. Wiele osób uważa, że zimą na rowerze się nie jeździ, co jest nieprawdą. Trzeba chcieć i uwierzyć, że można - słyszymy. - My jesteśmy grupą rekreacyjną i jeździmy rekreacyjnie.

Kartacze - regionalna potrawa

Kartacze to regionalna potrawa, rodzaj dużej, nadziewanej mięsem, pyzy ziemniaczanej. Danie jest bardzo popularne w Gołdapi. Jak opowiada Halina Wojtanis, dyrektor Domu Kultury, corocznie odbywa się Regionalny Festiwal Pogranicza "Kartaczewo", który cieszy się ogromną popularnością.

- Festiwal ściąga wielu turystów. Podczas "Kartaczewa" organizowane są konkursy "Mistrza Kartacza" w kategorii kartacz domowy oraz w kategorii restauracji gastronomicznych i gospodarstw agroturystycznych - mówi. - Społeczność również jest zaangażowana, ponieważ są kategorie dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Wszystkich zachęcamy do udziału - dodaje gość audycji.

źródło: Polskie Radio.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 4
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Odysseya Yachts