ReklamaA1 - Ever Boats

To warto zobaczyć. Klasztor Starowierców w Wojnowie

Bieżące3 sierpnia 2021, 10:40
To warto zobaczyć. Klasztor Starowierców w Wojnowie
 fot. mazury24.eu

Dawni Mazurzy to generalnie protestanci. Po wojnie napływająca ludność polska przyniosła ze sobą katolicyzm. Jednak na Mazurach do dziś przetrwało miejsce, gdzie żyli wyznawcy prawosławia niereformowanego – czyli Starowiercy.

W Wojnowie, obok miejscowości Ukta znajduje się niespotykana w naszym kraju świątynia. To dawny klasztor żeński Starowierców. Przy nim stoi niewielka cerkiew prawosławna. Warto zobaczyć to niezwykłe miejsce na Mazurach jako świadectwo obrządku religijnego, po którym już obecnie właściwie nie ma śladu. Pozostały tylko zabytkowe obiekty sakralne.

Skąd wzięli się Starowiercy na Mazurach?

Starowiercy, czyli wyznawcy prawosławia niereformowanego, przybyli na teren Mazur w XIX wieku. Uciekając przed prześladowaniami po reformie rosyjskiego prawosławia staroobrzędowcy osiedliła się między innymi na terenie Prus. Założyli oni na Mazurach jedenaście wsi. Jednym z najbardziej znanych ośrodków ich kultury jest Wojnowo.

W 1836 r. nad jeziorem Duś jeden z mnichów założył pustelnię, która w szybkim czasie przekształciła się w męski klasztor starowierców. Jednak mnichów stopniowo zaczęło ubywać ze względu na ich przechodzenie na prawosławie reformowane. Dlatego w 1885 r. klasztor przekształcono w siedzibę mniszek.

Mniszki w mazurskim klasztorze

Obiekt swój największy rozkwit przeżywał na początku XX wieku, przed wybuchem I wojny światowej. Mniszki, oprócz pracy i modlitwy, opiekowały się również osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Po zakończeniu działań wojennych klasztor stopniowo podupadał. W 2006 r. zmarła ostatnia zakonnica tego obrządku.

Klasztor odnajdziemy na końcu wsi, z prawej strony głównej wiejskiej drogi. Zabudowania otacza murek ze skromną bramą. Wokół podwórza ciągną się budynki zakonne i gospodarcze.

Klasztor Starowierców można zwiedzać i nocować

Obiekt można zwiedzić. W jego przedsionku eksponowane są stare zdjęcia z przedwojennego Wojnowa. W nawie głównej świątyni możemy zobaczyć ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków. Ponadto, warto zwrócić uwagę na 3.5 metrowy posrebrzany żyrandol.

W północnej części podwórza klasztornego znajduję się niewielka mogiła w z zabytkowymi krzyżami ustawionymi zgodnie z filipońskim zwyczajem w stopach zmarłego, zwróconych na wschód.

Obecnie w obiekcie nie ma już mniszek. Klasztor znajduje się w rękach prywatnych i można tu wynająć pokoje noclegowe i spędzić czas rozkoszując się ciszą i pięknem mazurskiej przyrody. Goście mogą liczyć na posiłki, wynajęcie łódek czy bryczki konnej.

Funkcjonuje tu również prywatne Muzeum Ikon i Kultury Staroobrzędowców.

Podczas remontu klasztoru odnowiono również ponad 30 egzemplarzy ikon, z których najstarsze pochodzą z XVI wieku. W muzeum wyeksponowane są również księgi religijne, krucyfiksy, świeczniki i inne przedmioty wykorzystywane w liturgii.

Warto również odwiedzić cmentarz Starowierców przy klasztorze, gdzie spoczywają żyjące tu mniszki. Ciekawostką jest fakt, że charakterystyczny krzyż prawosławny lokowany był w nogach grobu i zwrócony na wschód.

Muzeum czynne jest codziennie w godzinach od 9.00 do 18.00.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 4
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Hotel Tajty, masaże Tajskie

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina